TOP 5 zabiegów dla skóry kobiety 40+

Sprawdź TOP 5 zabiegów dla skóry kobiety 40+

Stało się – przekroczyłaś magiczną granicę i rozpoczęłaś kolejną, czwartą już dekadę swojego życia. Choć wiesz, że czasu nie zatrzymasz i zaprzyjaźniłaś się już z pierwszymi zmarszczkami, nie rezygnuj z dbania o siebie. Zafunduj swojej skórze odrobinę przyjemności i ciesz się jej pięknym wyglądem przez długi czas – oto najlepsze zabiegi kosmetyczne, które Ci w tym pomogą!

#1 Mezoterapia – dogłębne odżywienie z natychmiastowym efektem

Głównym celem mezoterapii jest wprowadzenie substancji odżywczych do głębszych warstw skóry – dla intensyfikacji ich działania. Odbywa się to jednak w inny sposób. W zależności od rodzaju zabiegu cząsteczki są wtłaczane przy pomocy:

 • dermapenu lub rollera – wykonywane nimi mikronakłucia pozwalają przebić się przez warstwę zrogowaciałego naskórka wprost do skóry właściwej. Jest to tzw. mezoterapia igłowa;
 • zjawiska elektropolacji – pory otwierają się na skutek działania pola elektrycznego, co umożliwia wprowadzenie substancji aktywnych. Takie działanie jest nazywane mezoterapią bezigłową.

Efekty obu zabiegów są porównywalne i warto wśród nich wymienić przede wszystkim poprawę jędrności oraz pobudzenie komórek do produkcji kolagenu oraz elastyny, odpowiedzialnych za młody wygląd skóry. Osiągnięte wskutek nich rezultaty zależą również od tego, jakich kosmetyków użyjesz – mogą być bogate w aktywne witaminy, natywny kolagen o działaniu regenerującym, turbonawilżający kwas hialuronowy i wiele innych.

#2 Sonoforeza – stymulujący masaż ultradźwiękami

Biostymulująca sonoforeza jest specyficznym rodzajem mezoterapii i również polega na wtłaczaniu substancji aktywnych do głębokich warstw skóry – stąd jej zaskakująca skuteczność. Jak wygląda sam zabieg? Na dokładnie oczyszczoną skórę nakłada się kosmetyki ze specjalnie skomponowanym składem, bazującym najczęściej na witaminach, kwasie hialuronowym czy kolagenie. Następnie przykłada się do niej urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe o częstotliwości ok. 1 MHz.

Ultradźwięki pozwalają składnikom odżywczym na przekroczenie bariery lipidowej oraz błon komórkowych i wniknięcie w głębokie warstwy skóry. Jakich efektów możesz się spodziewać po zabiegu?

 • Rozjaśnionych cieni i mniejszych worków pod oczami – sonoforeza usprawnia przepływ krwi i limfy.
 • Widocznego ujędrnienia – ultradźwięki rozbijają cząsteczki tłuszczu, poprawiając napięcie skóry.
 • Spłycenia zmarszczek i blizn – pobudzone ultradźwiękami fibroblasty produkują więcej kolagenu i elastyny.

#3 Złuszczanie chemiczne dla perfekcyjnego oczyszczenia

Złuszczanie i usuwanie martwego naskórka to zabieg mający na celu poprawę wyglądu skóry i jej zdolności regeneracji. Do zabiegu chemicznego wykorzystywane są kwasy – dobrane do cery oraz efektu, który chcesz osiągnąć. Mogą to być m.in.:

 • kwas migdałowy – delikatnie wygładza,
 • kwas glikolowy – rozjaśnia przebarwienia, spłyca zmarszczki i blizny, wygładza,
 • kwas ferulowy – chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i naprawia wywołane przez nie szkody,
 • kwas azelainowy – wspomaga walkę z trądzikiem i wągrami,
 • kwas salicylowy – zmniejsza widoczność porów, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, więc sprawdza się przy cerze trądzikowej.

#4 Peeling kawitacyjny – doda blasku, odejmie przebarwień

Jeśli używanie kwasów powoduje u Ciebie dyskomfort albo boisz się ich spróbować, możesz oczyścić skórę, korzystając z peelingu kawitacyjnego. Jak sama nazwa wskazuje, zabieg bazuje na zjawisku kawitacji, czyli szybkiej przemiany z fazy gazowej w ciekłą. Jak przebiega ten proces krok po kroku?

 1. Skóra zostaje oczyszczona, a następnie nawilżona wodą lub preparatem na jej bazie.
 2. Przykłada się do niej specjalne urządzenie z końcówką emitującą ultradźwięki.
 3. W wyniku tego na powierzchni skóry pojawiają się mikropęcherzyki powietrza, które następnie ulegają rozpadowi.
 4. Rozpad pęcherzyków powoduje rozbijanie martwych komórek naskórka.

Taki zabieg skutecznie rozprawia się z nadmiarem sebum, które zatyka pory i powoduje powstawanie zaskórników. Peeling kawitacyjny pomoże Twojej dojrzałej skórze przede wszystkim w walce z przebarwieniami, a także z brakiem jędrności – to w końcu pewnego rodzaju masaż, tylko z użyciem fal ultradźwiękowych, skutkuje zatem uelastycznieniem naskórka.

#5 Laser o wielu korzyściach

Choć używany w kosmetyce laser kojarzy się najczęściej z depilacją, jego wiązki mają też wiele innych zastosowań. Naświetlając konkretne punkty na twarzy promieniem lasera o odpowiedniej długości, pozbędziesz się m.in. przebarwień (spowodowanych np. zaburzeniami hormonalnymi czy działaniem słońca), jak również rozszerzonych naczynek.

Zabiegi te nie przynoszą efektów od razu, lecz najczęściej dopiero po kilku seriach – ich liczba zależy w dużej mierze od naturalnych uwarunkowań Twojej skóry i skali problemu, z którym się borykasz.

Choć powyższe zabiegi kuszą niemalże natychmiastowymi i długo utrzymującymi się efektami, nie zastąpią regularnego, codziennego dbania przy użyciu kosmetyków dopasowanych do potrzeb skóry. Traktuj je zatem jako jej uzupełnienie i swoiste spa dla skóry, a nie jako jedyny element jej pielęgnacji.