Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej dzięki NanoCollagen

Czy Twoja skóra jest sucha, czy odwodniona?

Czy wiesz, że Twój organizm składa się w nawet 70% z wody, a aż 20% z tego jest magazynowane w naskórku? Efektem niedoboru wody może być odwodniona skóra, której nie należy mylić z suchą. Na czym polega różnica i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy!

Jeszcze sucha czy już odwodniona? Poznaj różnicę!

Choć określenia sucha i odwodniona są często używane w roli synonimów, w rzeczywistości dotyczą dwóch zupełnie odmiennych kwestii. Skóra sucha jest typem cery, który masz od urodzenia i towarzyszy Ci przez całe życie. Cechuje się specyficzną budową, która może (ale nie musi) prowadzić do zaburzenia utrzymywania nawilżenia w naskórku. A to z kolei nic innego jak jej odwodnienie – czyli czasowa przypadłość, której przyczyną jest niewystarczająca ilość wody w skórze.

Podsumowując, skóra sucha ma skłonność do przekształcania się w odwodnioną, ale nie każda skóra odwodniona jest suchą – niedobór wody w naskórku może przytrafić się również osobom o cerze mieszanej czy tłustej. Nie możesz więc zwalczyć suchej skóry jako takiej, ale jej odwodnienie już tak.

Jak dbać o skórę suchą?

Sucha skóra nie pojawia się z dnia na dzień. To jest jej naturalny stan, w którym – z powodu niedoboru lipidów w warstwie rogowej – jest produkowane za mało sebum, a to uniemożliwia zabezpieczenie skóry przed uciekaniem wilgoci z jej głębszych warstw. Efektem jest uczucie ściągnięcia, uwrażliwienie, swędzenie oraz szorstkość. Taka budowa naskórka nie spełnia też swojej funkcji ochronnej, dlatego sucha skóra jest podatna na urazy i negatywne działanie czynników zewnętrznych, a także szybciej się starzeje.

Czego potrzebuje cera sucha? Pielęgnacji przy użyciu kosmetyków pozbawionych substancji drażniących, które mogłyby jedynie zaogniać towarzyszące jej objawy. Mowa tu przede wszystkim o agresywnych detergentach i alkoholu, który wysusza i tak już suchą skórę. Konieczne jest też zastępowanie brakującego sebum kosmetykami o działaniu nawilżającym, które nie tylko natłuszczą wierzchnią warstwę skóry, ale także pomogą zatrzymać nawilżenie na dłużej. W ich składzie szukaj lipidów i emolientów (zregenerują barierę ochronną skóry) oraz ceramidów (uszczelnią ją i zabezpieczą przed czynnikami zewnętrznymi).

Prawidłowa pielęgnacja skóry odwodnionej

Odwodnienie skóry to nie jej typ, a kondycja wywołana przez pewne czynniki, takie jak chociażby:

  • uszkodzenie naturalnego płaszcza hydrolipidowego charakterystyczne dla skóry suchej;
  • zła dieta – picie za małej ilości wody albo wręcz unikanie jej i zastępowanie innymi napojami, które nie dostarczają skórze nawilżenia;
  • niewłaściwa pielęgnacja obfitująca w wysuszające składniki;
  • skrajne warunki atmosferyczne – zarówno upały, jak i siarczysty mróz sprzyjają uciekaniu wody z naskórka.

Objawy towarzyszące skórze odwodnionej są podobne do tych występujących przy suchej. Dodatkowo mogą się pojawić łuszczenie, pękanie, powstawanie zmian skórnych, a nawet… nadmierne przetłuszczanie. Jak to możliwe? Skóra usiłuje dostarczyć sobie nawilżenia za wszelką cenę i stymuluje gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum, aby uzupełnić niedobór wody. Najgorsze, co możesz zrobić w tej sytuacji, to zastosowanie standardowych kosmetyków do skóry tłustej, które działają matująco i hamują pracę gruczołów łojowych – wtedy co prawda chwilowo pozbędziesz się błyszczenia twarzy, jednak jedynie pogłębisz prawdziwy problem.

Jak pielęgnować skórę odwodnioną? Poza nawilżeniem potrzebujesz również wzbogacić codzienną pielęgnację o element, który wspomoże reakcje wiązania wody w naskórku. W tej roli doskonale sprawdza się kwas hialuronowy znany z takich właściwości – jego 1 g jest w stanie wiązać nawet do 6 l wody.

Jeśli nie chcesz włączać do rutyny pielęgnacyjnej kilku produktów, postaw na jeden, który spełni oba te warunki – Collagen Active Hialuronic NMF. Kosmetyk bazuje na dwóch składnikach: kolagenie aktywnym biologicznie oraz kwasie hialuronowymz kompleksem składników NMF (Natural Moisturizing Factor). Takie połączenie dba o silne nawilżenie i pomaga zatrzymać wodę w naskórku na dłużej, przywracając jej tym samym zdrowy wygląd, elastyczność i sprężystość. Przynosi też odczuwalne ukojenie, gdyż pomaga zwalczać uczucie suchości i ściągnięcia skóry.

Jeśli rozpoznasz, czy Twoja skóra jest po prostu sucha, czy już odwodniona, złagodzenie widocznych objawów stanie się prostsze. Pamiętaj, że w obu przypadkach pomocne może się okazać podniesienie poziomu nawilżenia. Włączenie do codziennej pielęgnacji produktów o takim działaniu na pewno Ci nie zaszkodzi, a może skutkować poprawą wyglądu cery oraz zmniejszeniem uczucia ściągnięcia i swędzenia.