Skóra atopowa – właściwe rozpoznanie i pielęgnacja
Długotrwałe zaczerwienienie, łuszcząca się, schodząca płatami skóra i nieustający świąd, przez który nie możesz przestać się drapać. Jeśli takie dolegliwości towarzyszą Ci przez dłuższy czas, możesz cierpieć na atopowe zapalenie skóry. Sprawdź, po czym rozpoznasz tę chorobę i co robić, aby złagodzić dokuczliwe objawy.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to nic innego jak choroba alergiczna o charakterze przewlekłym. Typowe są dla niej naprzemiennie pojawiające się okresy remisji, gdy objawy ulegają wyciszeniu, a chory odczuwa wyraźną poprawę, oraz nawrotów – kiedy dolegliwości wracają ze zdwojoną siłą.
Objawia się najczęściej już u niemowląt, bardzo rzadko w wieku dorosłym. Za jej przyczynę uznaje się:
- nieprawidłową budowę naskórka, który przepuszcza alergeny w większym stopniu niż zazwyczaj;
- dysfunkcję układu immunologicznego reagującego nadmiernie na powszechnie występujące alergeny, których nie sposób całkowicie wykluczyć z otoczenia;
- predyspozycje genetyczne – jeśli rodzice są alergikami, dziecko może odziedziczyć po nich skłonność do atopii.
Po czym rozpoznasz u siebie AZS?
Aby mieć pewność, że jesteś dotknięty tą chorobą, powinieneś skonsultować się z dermatologiem, który przeprowadzi diagnostykę na podstawie wywiadu. W celu stwierdzenia atopowego zapalenia skóry lekarz musi rozpoznać u Ciebie przynajmniej trzy z czterech tzw. kryteriów większych, do których zalicza się:
- swędzenie,
- nawracający przebieg choroby,
- specyficzne umiejscowienie zmian skórnych – u dzieci przede wszystkim w zgięciach łokci i kolan, na karku, grzbietach dłoni oraz stóp, wokół oczu i ust. U dorosłych także na biodrach i tułowiu,
- stwierdzoną atopię u kogoś z najbliższej rodziny.
Chorobę potwierdzą także punktowe testy skórne oraz badanie krwi z oznaczeniem poziomu przeciwciał IgE. Są one produkowane w ramach reakcji organizmu na substancję uczulającą. Gdy ich liczba jest zbyt duża, oznacza to nieprawidłowe działanie systemu immunologicznego, a to może świadczyć o ASZ.
Co może zaostrzyć objawy choroby?
Choroba wyciszona odpowiednim leczeniem i pielęgnacją skóry może pozostać niemal bezobjawowa i nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Istnieją jednak czynniki, które są w stanie wywołać nawrót dolegliwości albo zaostrzyć te już występujące. Należy do nich przede wszystkim częsty kontakt z substancjami, które wywołują szczególnie ostrą reakcję alergiczną. Choć pewnie nie będzie to proste, należy całkowicie wykluczyć je z diety oraz ograniczyć ich obecność w otoczeniu.
Objawy atopowego zapalenia skóry mogą też potęgować m.in. niska wilgotność powietrza, składniki kosmetyczne o działaniu podrażniającym (np. silne detergenty i alkohol), nadmierne pocenie, a nawet… stres. Prowadzenie obserwacji remisji i nawrotów choroby oraz łączenie ich z konkretnymi przyczynami pomoże Ci ograniczać to, co pogarsza dolegliwości w Twoim przypadku.
Jak dbać o skórę dotkniętą AZS?
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może zaniknąć po osiągnięciu wieku dorosłego, jednak nie zawsze ma to miejsce. U niektórych pacjentów jej wyleczenie okazuje się niemożliwe, zatem towarzyszy im przez całe życie – pozostając w stanie uśpienia i wybudzając się pod wpływem pewnych czynników. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest łagodzenie objawów i przeciwdziałanie ich nasilaniu, a pomogą Ci w tym:
- nawilżanie – skóra atopowa wymaga stosowania substancji nawilżających kilka albo nawet kilkanaście razy dziennie, w tym po każdym kontakcie z wodą. Powinieneś używać specjalnie do tego przeznaczonych kosmetyków zawierających emolienty, takie jak oleje roślinne czy wazelina. Godnym polecenia środkiem nawilżającym jest kolagen w żelu Collagen Active Gel Oat Lipids. Unikalna formuła, oparta na lipidzie i oleju ze specyficznej odmiany owsa, pomaga utrzymać nawilżenie skóry i łagodzić podrażnienia,
- kąpiele – krótka kąpiel w ciepłej (nie gorącej) wodzie zmniejsza swędzenie i schładza skórę, zatem przynosi chwilową ulgę,
- zmiana garderoby – aby ograniczyć pocenie i podrażnianie skóry, zrezygnuj ze sztucznych tkanin na rzecz tych naturalnych, które są przewiewne,
- nawadnianie od wewnątrz – picie dużej ilości wody zapobiegnie szybkiemu przesuszaniu skóry. Warto o tym pamiętać szczególnie w upalne dni,
- leczenie farmakologiczne – dobrze dobrane leki mogą ograniczać świąd, hamować rozwój alergii, a nawet zmniejszać nadaktywność układu odpornościowego. Stosuje się je najczęściej tylko w momentach zaostrzenia dolegliwości.
Choć atopowe zapalenie skory może utrudnić codzienne funkcjonowanie, odpowiednio leczone i hamowane poprzez właściwą pielęgnację może pozostać w uśpieniu miesiącami, a nawet latami. Pamiętanie o nawilżaniu jest tutaj kluczowe – wyrób sobie nawyk częstego stosowania kosmetyków natłuszczających, a zapomnisz o uciążliwym swędzeniu na długo.