Łuszczyca – jak naturalny kolagen może pomóc w łagodzeniu objawów choroby?
Szacuje się, że w Polsce na łuszczycę cierpi ok. 2-4 % populacji. Schorzenie dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Naszym gościem była kobieta, która cierpi na łuszczycę od 19 lat, od czasów liceum. Zaczęło się od małej zmiany na uchu. Niestety, plama na skórze przeszła dalej, obejmując więcej części ciała. Jak nasza klientka sobie radzi ze schorzeniem na co dzień? Co minimalizuje objawy łuszczycy? Zanim przejdziemy do rozmowy z panią Beatą – dowiedz się, czym charakteryzuje się łuszczyca, jak przebiega choroba i jakie są sposoby jej leczenia.
Łuszczyca – charakterystyka choroby
Łuszczyca należy do przewlekłych, zapalnych chorób skóry. Charakteryzuje się czerwonymi zmianami skórnymi – wyglądem przypominających łuski. Pojawiają się one na skutek nieprawidłowego i nadmiernego podziału naskórka, czyli zewnętrznej warstwy skóry. Na rozwój choroby wpływają także zaburzenia złuszczania się skóry, co w efekcie prowadzi do typowych zmian łuszczycowych. W jakich miejscach pojawia się choroba? Dolegliwość ta może wystąpić na całym ciele, poczynając od skóry gładkiej, paznokci, skóry twarzy, owłosionej skóry głowy czy skóry stóp.
Pierwsze objawy łuszczycy…
Do pierwszych objawów łuszczycy należy tzw. wykwit pierwotny, w kolorze czerwonobrunatnym o wielkości ok. 1-2 cm (wyglądem przypominający grudkę). Zmiana złuszcza się i gołym okiem różni się od zdrowej skóry. Pod wpływem złuszczania i zdrapywania zmian, skóra osoby chorej zmienia się. Staje się gładka i błyszcząca (objaw świecy stearynowej). Zauważalne są również tzw. placki łuszczycowe. Powstają na skutek blaszek łuszczycowych tworząc charakterystyczne ogniska.
Łuszczyca – rodzaje schorzenia
Z uwagi na obszary występowania schorzenia, łuszczycę dzielimy na:
- łuszczycę plackowatą (duże zmiany łuszczycowe),
- łuszczycę grudkową (przewaga grudek),
- łuszczycę krostkową (liczne krostki, stany zapalne i rumień),
- łuszczycę zadawnioną (na zmianach występuje gruba łuska).
Łuszczyca – jak leczyć?
Łuszczyca ma wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego i jego stan psychiczny. Dlatego specjaliści wdrażają odpowiednie leczenie (zazwyczaj farmakologiczne) oraz zalecają przestrzeganie diety.
Leczenie łuszczycy dzieli się na miejscowe i ogólne. Miejscowe – wdrażane w momencie zwykłej postaci łuszczycy, kiedy zmiana skórna obejmuje nie więcej niż 25% całej powierzchni ciała. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwłuszczycowych typu: miejscowe kortykosteroidy, preparaty keratoliczne, dziegciowe, cygnolinę czy maści natłuszczających. Niekiedy wdrażana jest fototerapia (naświetlanie zmian promieniowaniem UVA i UVB) oraz fotochemioterapia.
Leczenie ogólne z kolei polega na podawaniu retinoidów, metotreksatu, hydroksymocznika, cyklosporyny, a niekiedy antybiotyków.
Osoby chorujące na łuszczycę powinny pamiętać też o diecie – bogatą w produkty zawierające kwasy omega-3 i witaminę D (pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, orzechy, oleje roślinne, morskie ryby).
Oprócz powyższych metod leczenia do zminimalizowania objawów łuszczycy idealnie sprawdzi się nasz kolagen w żelu z lipidami owsa. Produkt łagodzi powstałe zmiany, a tym samym sprawia, że chory czuje się o wiele lepiej. Wystarczy, że preparat będzie stosowany regularnie.
Przekonała się o tym nasza klientka, z którą porozmawialiśmy po kilku tygodniach stosowania preparatu. Chcieliśmy poznać jej zdanie na temat rybiego kolagenu w żelu i tego, jak produkt wpływa na zmiany łuszczycowe. Co powiedziała? Przeczytajcie sami:
Od jak dawna choruje Pani na zdiagnozowaną chorobę?
Na łuszczycę choruję od czasów liceum, od ok. 19 lat. Pierwsze zmiany zauważyłam w lewym uchu, później zaczęły się one rozprzestrzeniać na różne partie ciała. Na dzień dzisiejszy największa zmiana występuje na lewej nodze, a małe w obu uszach i na owłosionej skórze głowy.
Jak wyglądało dotychczasowe leczenie? Kremy, farmakologia – co Pani stosowała?
Głównie leczenie farmakologiczne. Leki przepisywane przez dermatologa, które pomagały krótkotrwale. Zalecane miałam też maści, robione na receptę, z przepisu lekarza.
W jaki sposób objawia się u Pani choroba? Zmiany skórne występują sezonowo czy cały rok?
Na lewej nodze zmiana jest największa i utrzymuje się przez cały rok. Lewe ucho – już teraz też. Zmiany na owłosionej skórze głowy występują sezonowo i pojawiają się pod wpływem stresu. W sezonie letnim łagodnieją, ale nadal są. Skóra strasznie swędzi, a zmiany negatywnie wpływają na stan psychiczny.
Kiedyś bardziej się przejmowałam i chodziłam po wielu lekarzach, aby pozbyć się tej choroby jak najszybciej. Schorzenie bardziej mi przeszkadzało niż teraz. Po ośmiu latach regularnego leczenia dałam sobie spokój. Niekiedy wracam, aby wypróbować nowe kosmetyki. Tak też było z kolagenem w żelu marki NanoCosmetics. Stosowałam produkt systematycznie, odstawiłam go na kilka dni, na okres świąteczny. Byłam zaskoczona. Po trzech dniach nie było efektu “sypania się łuski”, który zwykle wracał bardzo szybko. Kolagen z lipidami owsa zdziałał zdumiewający efekt. Skóra została wygładzona, a same zmiany już tak nie swędzą.
Opinia naszej klientki potwierdziła skuteczność kolagenu marki NanoCosmetics. Produkt złagodził objawy łuszczycy przez wygładzenie zmian i zminimalizował złuszczanie się typowych ognisk.
Efekty stosowania NanoCollagenu
Zobacz jakie efekty uzyskała pani Beata stosując regularnie NanoCollagen Active Gel Oat Lipid na skórę ze zmianami chorobowymi.
I tydzień aplikacji NanoCollagenu
II tydzień aplikacji NanoCollagenu
III tydzień aplikacji NanoCollagenu
IV tydzień aplikacji NanoCollagenu
NanoCollagen Oat Lipid – skuteczność i bezpieczeństwo w walce z objawami łuszczycy
Łuszczyca należy do przewlekłych i trudnych chorób wymagających leczenia farmakologicznego. Nie zapominajmy jednak, że istnieją też inne sposoby na złagodzenie objawów i warto włączyć je do codziennego użytkowania.
Kolagen w postaci żelu z serii NanoCollagen Active Gel dzięki naturalnym składnikom jest całkowicie bezpieczny. Nie zawiera sztucznych konserwantów i dodatków, które mogłyby dodatkowo podrażniać i uczulać skórę. Kolagen Active Gel Oat Lipid został wzbogacony o wysokiej jakości naturalny olej pozyskiwany ze specyficznej odmiany owsa. Lipidy owsa pomagają odbudować płaszcz lipidowy (tłuszczowy) występujący na powierzchni naskórka, który przyczynia się do utrzymania odpowiedniego nawodnienia warstwy rogowej. Dodatkowo ochrania skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo lipid owsa mają działanie przeciwzapalne. NanoCollagen tworząc na powierzchni skóry niewidoczny płaszcz ochronny zapobiega nadmiernej utracie wody i zapewnia długotrwałe uczucie komfortu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku takiej choroby jak łuszczyca.
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Produkt został przebadany i może być stosowany w każdym miejscu na ciele. Dzięki swojej aktywności biologicznej wnika w skórę pomagając w regeneracji tkanek. Dzięki tym wszystkim właściwościom produkt świetnie nadaje się do łagodzenia objawów choroby. Regularne stosowanie naszego kolagenu z pewnością “wyciszy” powstałe i dokuczliwe zmiany łuszczycowe, nie podrażniając przy tym naskórka.